2. Leica Street Photo. Moment jest jeden.

2. Leica Street Photo. Moment jest jeden.

English

Leica Gallery Warszawa, oraz Fundacja.DOC zapraszają na pokonkursową wystawę

fotografii 2.Leica Street Photo – Moment jest jeden.

Konkurs rozgrywany był na Facebooku i jak co roku zgromadził zarówno doświadczonych fotografów jak i absolutnie początkujących amatorów, „ulicznych debiutantów”. Podczas dwóch miesięcy trwania konkursu pasjonaci fotografii ulicznej nadesłali ponad 1400 prac.

Poziom nadesłanych prac ocenia Joanna Kinowska kurator, członek Fundacji .DOC, juror konkursu:
W zdjęciach nadesłanych na konkurs ciągle przeważały zdjęcia mało uliczne – dużo przypadkowych i sporo turystycznych pamiątek. Przy ograniczeniu czas powstania zdjęć – tylko do roku – jestem zaskoczona pozytywnie ilością prac. Zadziwiło nas to, że mało jest dobrych prac w kolorze. Bardzo trudno było wybrać ten zestaw finałowy. Powiedzmy około 50 zdjęć to był już bardzo mocny zestaw, który powodował żywe dyskusje w zespole jurorów.

Szanowne Jury konkursowe w składzie Rafał Milach – fotograf, Szymon Szcześniak – fotograf, Joanna Kinowska – kurator, Fundacja .DOC, Katarzyna Żebrowska – galeria Refleksy w Warszawie, Rafał Łochowski – Leica Gallery Warszawa i Kuba Śwircz – kurator, wyłoniło ostatecznie 20 zwycięskich fotografii, których autorami są: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Ania Kłosek, Jakub Kamiński, Luc Kordas, Dymitr Kutz, Marek Lapis, Edyta Leszczak, Iza Nowak, Maciek Nowacki, Artur Pławski, Łukasz Sakowski, Mateusz Sarełło, Piotr Szabłowski, Dorota Wróblewska i Adrian Wykrota.

Damian Chrobak, Marek Lapis, Maciej Nowacki, Mateusz Sarełło i Adrian Wykrota to ponowni laureaci konkursu, nagrodzeni w zeszłorocznej, pierwszej edycji konkursu 1. Leica Street Photo. Moment jest jeden.

Fotografia uliczna i jej pokrewne często przynoszą anegdotę, jakiś żart, więc zdarzyło się nam zaśmiać, ucieszyć, czy po prostu pogratulować uchwyconych obserwacji. Oczywiście nie tylko takie zdjęcia trafiły do puli, z której wybieraliśmy. Wiele zdjęć to wspomnienia z wakacji, próby powtórzenia znanych ujęć i gra na sentymencie. Szukaliśmy chyba przede wszystkim ujęć mocnych, a więc takich, które nie potrzebują dopowiedzeń, przyciągają uwagę precyzją. Dyskusje jakie toczyliśmy na pewno wskazały też trudności w zdefiniowaniu tego, co kryje sie na dzisiaj pod takimi terminami jak: decydujący moment czy fotografia uliczna. Wyszło tez chyba na to, ze ciągle dominuje wśród praktyków chętnych do wzięcia udziału w takim konkursie czarno biel – podsumowuje kurator, juror konkursu Kuba Śwircz.

Na wernisażu w Leica Gallery wręczone zostaną nagrody w postaci kolekcjonerskich odbitek fotografii mistrza polskiej fotografii ulicznej Bogdana Dziworskiego, oraz nagroda specjalna, ufundowana przez jednego z członków jury – Szymona Szcześniaka – wybrane powiększenie jednej z prac projektu Into the Wild. Laureat nagrody specjalnej zostanie ogłoszony na
otwarciu wystawy.

Wernisaż z udziałem autorów: 13 września (czwartek), 19:00

Termin: 13 – 25 września 2012

Leica Gallery Warszawa

Partnerzy wystawy: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, doc! photo magazine, Finelife.pl, Fotopolis.pl, Fotografiakolekcjonerska.pl, Zwierciadło, 6x7Art.

admin
ex3qtor@gmail.com
No Comments

Post a Comment

3 + seventeen =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.