Notatki Piotrowskiego 1# Start

Notatki Piotrowskiego 1# Start

Witam na łamach Polish Street Photography! Nazywam się Paweł Piotrowski i jestem przede wszystkim pasjonatem fotografii, oprócz tego, ze sam fotografuję, to przyjemność sprawia mi również oglądanie zdjęć innych fotografów. Jakiś czas temu postanowiłem dzielić się z ludźmi na swoim facebookowym profilu dobrą fotografią, argumentując jednocześnie dlaczego trafia ona w moje gusta. Wybrałem wtedy formę tak zwanych „Notatek”. Teraz mam świadomość tego, że dostęp do tych wpisów dla szerszego grona czytelników jest dość ograniczony, dlatego też przenoszę się na stałe, właśnie w to miejsce – PSP. Póki co zamieszczę moje wcześniejsze wpisy, nie było ich wiele, więc nie przeżyjecie efektu Deja vu 😉 Poniżej nieco przeredagowany #1 Start:

Od dłuższego czasu kiełkowała w mojej głowie myśl, że czuję potrzebę aby się w jakiś sposób uzewnętrznić dzieląc się garścią fajnej fotografii – głównie ulicznej, bo to spora część mojego życia. Będę Wam w tym miejscu udostępniać fotografie które znajdę w sieci, w szczególności na serwisie flickr, bo tam najczęściej zaglądam. Trochę uwiera mnie to, że dobra, w moim odczuciu, fotografia jest pomijana a popularność zyskują tanie tematycznie, niekiedy efekciarskie obrazki. Nie chcę aby młodzi duchem padawani “streeta” mieli prane mózgi i hołdowali tym niecnym metodom/technikom/wartościom fotograficznym. Dlatego będę Wam pisał o tym co jest mi szczególnie bliskie. Będzie rzeczowo i prosto z serca.

1# Start
autor: Paweł Repetowski
autor: Paweł Repetowski

Na pierwszy ogień idzie czarno-biały, fantastyczny klasyk którego autorem jest Paweł Repetowski. Wiele osób może dobrze znać to zdjęcie, gdyż pojawiło się na kilku wystawach (o ile mnie pamięć nie myli widziałem je w 2011 roku na wystawie “Street Photography Now”, może też w materiałach Eastreet?) czy w sieci. Nasza PoliszStreetPhotographerska rodzina jednak stale się powiększa, pojawiają się nowi pasjonaci, którzy szukają inspiracji i powiem Wam, że ta fotografia to świetna inspiracja(!), która zdecydowanie zasługuje na dużo większe zainteresowanie.

Co mnie urzekło? – Już na samym początku w oczy rzuca się twarz mężczyzny, fotograf wykazał się fantastycznym wyczuciem czasu zamykając portret starszego pana w gestach dłoni dwóch rozmówców. Następnie nasza uwaga kierowana jest po łańcuszku na przeciwległą stronę kadru, gdzie mamy do czynienia z kolejną twarzą – kobiecą. W tym przypadku gest w połączeniu z czapką częściowo zasłaniającą twarz sprawia, że postać ta jest bardzo tajemnicza. Zdjęcie zostało wykonane w przestrzeni publicznej – na krakowskim Rynku. W tle znajduje się Pomnik Adama Mickiewicza, dookoła którego dzieje się wiele rożnych historii: mężczyzna w średnim wieku odpoczywa, dzieciaki szaleją potęgując wrażenie dynamiki i ulotności chwili, całość ładnie zamykają posągi, które również wykonują gesty.

Co mi się nie podoba?Na moją uprzejmą prośbę Paweł podmienił zdjęcie w serwisie flickr na nieco większe, gdyż wcześniej było bardzo małe [Każdy kto mnie zna wie, że lubię pomarudzić, nie inaczej będzie w tym przypadku, sorry, ale ja zawsze mam rację Uprzejmie proszę autora fotografii o podmiankę tego zdjęcia na ciut większe, bo na moim monitorze jest ono zdecydowanie za małe. Pawle tak przynajmniej 800pix na dłuższy bok, zrób nie tylko mi ale też innym tę przyjemność, będę bardzo wdzięczny. (kto nie wie to tłumaczę jak podmienić plik na większy: na szarym tle po prawej stronie zaraz pod zdjęciem klikamy w ikonkę “edit photo” następnie “replace” i wybieramy właściwy plik…. tadaaaaaam)].

Czego możemy się nauczyć z tego zdjęcia? – Nienaganna kompozycja kadru – twarze w mocnych punktach, ciekawie ucięta ręka z lewej strony kadru, idealnie trafiona chwila, która bezbłędnie oddaje ulotność całej tej sytuacji – tak zwany “decydujący moment” oraz gra gestów zachodzących między poszczególnymi postaciami znajdującymi się w sfotografowanej scenie to kolejne elementy układanki, które idealnie łączą się ze sobą sprawiając, że mamy do czynienia z ulicznym strzałem wyjątkowej urody.

Garść linków:
Strona www
Galeria flickr
Magazyn Fotoindex

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że się podobało, zachęcam do dyskusji oraz udostępnieniu wpisu na swoich kontach social media.

Paweł Piotrowski
piotrowskipawel.pl@gmail.com
No Comments

Post a Comment

16 − seven =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.