Polskie grupy fotograficzne

Polskie grupy fotograficzne

English

Na początku chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom polskie grupy tworzące w duchu fotografii ulicznej.

Kolektyw KGF:
Najstarsza i chyba najaktywniejsza grupa w Polsce. Powstała w 2006 roku i może się już pochwalić trzema wystawami oraz wydanymi dwoma albumami.
Jakby tego było mało, w 2008 powstał internetowy Magazyn FotoIndex poświęcony fotografii dokumentalnej i reportażowej, który jest redagowany przez trzech fotografów KGF.
Kolektyw KGF w ostatnich dniach zaangażował się również we współpracę przy organizacji warsztatów WorkshopX.

Strona www: http://krakowska.art.pl/
Blog: http://kgfblog.blogspot.com/
Facebook: http://www.facebook.com/kolektywKGF

 

Snaps:
Od 2008 roku prowadzą własną stronę internetową i bloga który jest największym internetowym zbiorem polskich fotografów ulicznych. Na dzień dzisiejszy można tam znaleźć 41 prezentacji, 36 autorów. Od czasu do czasu można tam też przeczytać ciekawy wywiad czy esej powiązany ze streetfoto, fotografią reportażową czy dokumentalną. Jeden z członków snaps`a, Mariusz Forecki wydaje również internetowy magazyn 5klatek który od najnowszego numeru zagości również jako aplikacja na AppStore.

Strona www: http://snaps.pl/
Blog: http://www.snaps.pl/blog/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/snapspl/160534727338097

 

Un-posed:
Najmłodsza z opisywanych tutaj grup, jednocześnie najszybciej zdobywająca uznanie. Powstała w 2011 roku i już na początku 2012 roku pokazali wspólną wystawę w Leica Gallery w Warszawie. Pokazując bardzo współczesne fotografie jednocześnie nie odżegnują się od swoich korzeni i na ich stronie można znaleźć dział Pioneers z klasykami polskiej fotografii ulicznej. Pokazują że Polacy nie gęsi i swoich mistrzów streetfoto też mają. Jednocześnie na portalu flickr prowadzą galerię do której każdy może wysłać swoje zdjęcie.

Strona www: http://un-posed.com
Galeria Flickr: http://www.flickr.com/groups/1699853@N22/pool/with/6927014086/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/un-posedcom/185705124808710

 

Streetm:
Wydaje się że to najmniej aktywna z opisywanych grup. Ich działalność ogranicza się do prowadzenia wspólnego bloga który od 2009 roku systematycznie uzupełniany jest o świeże fotografie.

Blog: http://www.streetm.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/groups/187876611834/

 

Pentax.org.pl – Fotografia uliczna
Ostatnim z opisywanych miejsc z jakim warto się zaznajomić szukając informacji o polskiej fotografi ulicznej jest forum Pentax.org.pl i jej sławny wątek Fotografia uliczna.
Nie jest to wprawdzie sformalizowana grupa tak jak cztery poprzednie ale na pewno jest to kopalnia wiedzy i dobrych ( choć nie zawsze 😉 ) fotografii. Na ponad 600 stronach forum poruszone zostały chyba wszystkie aspekty fotografii ulicznej jakie można sobie wyobrazić.

Część pierwsza: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4200
Część druga: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=38256

admin
ex3qtor@gmail.com
1 Comment
  • Uwielbiam temat ulicy. Zdjęcia fenomenalne. Pozdrawiam

    2013/08/22 at 10:09

Post a Comment

ten − five =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.