Tomasz Kulbowski – „Przypadki”

Tomasz Kulbowski – „Przypadki”

English

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Przypadki” Tomasza Kulbowskiego, która odbędzie się w Krakowie i towarzyszy X. Festiwalowi Miesiąc Fotografii

Wystawa „Przypadki” to fotografie uliczne powstałe w latach 2010-12 w dużych miastach, m.in. Sydney, Londynie, Warszawie i Marakeszu. Głównym obiektem tych prac jest człowiek w przestrzeni publicznej – jego codzienne rytuały i interakcja z otoczeniem, wzajemny wpływ jednego na drugie, jak również przejawy indywidualizmu w dużych skupiskach ludzkich.

Prezentowane fotografie są także efektem poszukiwania i kontemplacji miejskiego światła – ostrych konturów i mocnych cieni przecinających i organizujących przestrzeń. Wykorzystując dyskretny charakter fotografii ulicznej, Tomasz Kulbowski utrwala rzeczywistość zastaną, nie pozowaną i nie będącą reakcją na jego obecność czy widok aparatu fotograficznego. Przedstawia miejską codzienność i zwyczajne sytuacje: turystów, artystów ulicznych, spacerowiczów, ludzi w drodze do pracy, podczas zakupów czy wypoczynku.

Dzięki wyczekanym i wypatrzonym tytułowym przypadkom, spod pozornej błahości obserwowanych scen, autor wydobywa niepowtarzalne znaczenia i zaskakujące kompozycje. Organizuje w swoich kadrach spontaniczne konfiguracje świateł, cieni, kolorów, architektury i innych elementów przestrzeni miejskiej w interakcji z człowiekiem.

Przypadek staje się tutaj współautorem fotografii, a sam autor, bardziej niż na namyśle i planowaniu, opiera się na instynkcie, refleksie i improwizacji. Efekty tej współpracy przerastają niejedną precyzyjnie wystudiowaną i wyreżyserowaną aranżację.

Czynne: 17.05-06.06.2012, codziennie od 10 rano do oporu (w weekendy od 12)
Wernisaż: 17 maja 2012, 19:00
Miejsce: Klub Betel, Pl. Szczepański 3 (www.facebook.com/betelpub)
Info: www.kulbowski.com

admin
ex3qtor@gmail.com

Post a Comment

ten + 2 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.