Wielka wyprzedaż BOOKOFF – lato 2017 – nasz wybór

Wielka wyprzedaż BOOKOFF – lato 2017 – nasz wybór

Już 8 lipca rozpocznie się letnia edycja wielkiej wyprzedaży w księgarni Bookoff. W ofercie znajdziecie około 2000 publikacji z różnych dziedzin sztuki. My przyjrzeliśmy się szczególnie liście przecenionych albumów fotograficznych. Te rekomendujemy szczególnie:

Gordon Parks: Collected Works 

Tegoroczna wystawa Gordona Parksa Aparat to moja broń, w Zachęcie była jednym z największych frekwencyjnych sukcesów ostatnich lat. Każdemu kogo zaciekawiła postać Parksa polecamy wyczerpującą monografię artysty, składającą się z pięciu obszernych albumów.

 

We Went Back: Photographs from Europe 1933 – 1956 by CHIM

David Chim Seymour (urodzony jako Dawid Szymin w Warszawie) był jednym z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Album zawiera zdjęcia, dokumentujące zniszczenia po II Wojnie Światowej, które Seymour wykonał w trakcie podróży po Europie w 1948 roku. W publikacji uwzględniono m. in. jedno z najsławniejszych zdjęć XX wieku, przedstawiające dziewczynkę z powojennego sierocińca przy szkolnej tablicy.

Jerry Spagnoli: American Dreaming

Projekt American Dreaming prezentuje wizję Stanów Zjednoczonych pierwszej połowy lat 90. Spagnoli przemierzał kraj z małym aparatem Leica, wcielając się w rolę klasycznego, mobilnego fotografa ulicznego, a następnie poddając zdjęcia ostremu kadrowaniu, wybierał drobne szczegóły z negatywów. Przedstawione gesty, twarze i przedmioty zostały uwolnione od ich oryginalnych kontekstów, a następnie zreinterpretowane. Pozycję szczególnie rekomendujemy poszukującym inspiracji do eksperymentów z konwencją klasycznej fotografii ulicznej.

Josef Koudelka: Exiles

Exiles to 77 czarno-białych fotografii tworzących prawdopodobnie najważniejszy projekt w dorobku Josefa Koudelki, jednego z najsłynniejszych, żyjących fotografów agencji Magnum Photos. Bez wątpliwości można napisać, że tym projektem Josef Koudelka nawiązał do największych artystów i pisarzy zmuszonych do życia poza granicami własnej ojczyzny (m.in. Dantego Alighieri, Marca Chagall, Igora Stravinsky).Autorem wstępu jest Czesław Miłosz, którego również z Koudelką połączył przymus tworzenia na tytułowym wygnaniu.

Dennis Stock: James Dean

James Dean w roku poprzedzającym tragiczną śmierć, zagrał w trzech filmach. Na wschód od Edenu, Buntownik bez powodu oraz Olbrzym zawładęły sercami widzów na całym świecie. Fotograf agencji Magnum Photos, Dennis Stock, zaprzyjaźnił się z nim w tym okresie i uwiecznił jego niesamowitą osobowość przy pomocy swojego aparatu.

Walker Evans: Labor Anonymous

Walker Evans to jeden z ojców amerykańskiej tradycji fotografii dokumentalnej. O tym, jak dużo współczesna fotografia zawdzięcza Evansowi, świadczy chociażby fakt, że pomagał on Robertowi Frankowi w jego staraniach o stypendium Guggenheima, które później zaowocowało projektem The Americans. Album Evansa to wnikliwy portret klasy robotniczej u progu okresu powojennego konsumpcjonizmu. Autor zebrał materiał na ulicach Detroit w 1946 roku, przedstawia postacie anonimowych robotników.

Magnum Contact Sheets

W czasach poprzedzających upowszechnienie się fotografii cyfrowej, stykówki były jednym z najważniejszych elementów pracy nad projektem fotograficznym – niczym brudnopis w przypadku cenionego i nagradzanego pisarza. Album Magnum Contact Sheets to wyjątkowa okazja, żeby poznać kulisy warsztatu fotograficznego 69 fotografów związanych z agencją Magnum Photos. W książce znajdziemy 139 stykówek, od zdjęć wykonanych przez Roberta Capę w 1944 r. podczas lądowania w Normandii, przez portrety Che Guevary wykonane przez René Burriego, czy cykl The Last Resort Martina Parra, aż po dokumentujący Polskę projekt Marka Powera z 2005 r. The Sound of Two Songs.

Mateusz Grybczyński
mateusz.grybczynski@gmail.com
No Comments

Post a Comment

eleven + 19 =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.